Муниципалдык менчик тууралуу

2020-06-05 / Мыйзам жаӊылыктары

Түрмөктү ЭҮЖӨБОЖ Долбоорунун юристи Нуржан МАМЫРАЛИЕВА даярдады

2020-жылдын 6-мартындагы №24 «“Мүлккө муниципалдык менчик жөнүндө" Кыргыз Республикасынын Мыйзамына өзгөртүүлөрдү киргизүү тууралуу” Кыргыз Республикасынын Мыйзамы “Мүлккө муниципалдык менчик жөнүндө"» Кыргыз Республикасынын Мыйзамынын 12-1-беренесине өзгөртүүлөрдү киргизди.

Буга чейин муниципалдык мүлктү менчиктештирүүнүн усулдарын колдонуу Кыргыз Республикасынын мамлекеттик мүлктү менчиктештирүү жөнүндө мыйзамдарында каралган тартипте жүзөгө ашырылып келген. Эми муниципалдык мүлктү менчиктештирүү усулдарын колдонуу Кыргыз Республикасынын Өкмөтү тарабынан аныкталуучу тартипте жүргүзүлөт. Башкача айтканда, муниципалдык мүлктү менчиктештирүү үчүн Өкмөт жаңы жоболорду кабыл алат, ал жоболор муниципалдык мүлктү мамлекеттик мүлктөн өзүнчө менчиктештирүүнүн тартибин жана усулдарын жөнгө салат.