ЖӨБ органдары мамлекеттик кайра каттоодон өтпөйт

2023-07-18 / Мыйзам жаӊылыктары

Турар БЕКБОЛОТОВ, USAIDдин “Ийгиликтүү аймак 2” долбоору, байланыш боюнча адис Сүрөттүн автору: Ахмад АЛАМИ, Rana Labs

2023-жылдын 28-февралындагы №44 “Юридикалык жактарды каттоо (кайра каттоо) чөйрөсүндөгү Кыргыз Республикасынын айрым мыйзам актыларына өзгөртүүлөрдү киргизүү жана “Юридикалык жактарды, филиалдарды (өкүлчүлүктөрдү) мамлекеттик каттоо жөнүндө” Кыргыз Республикасынын Мыйзамын күчүн жоготту деп таануу тууралуу” КР Мыйзамына ылайык, “Юридикалык жактарды, филиалдарды (өкүлчүлүктөрдү) мамлекеттик каттоо жөнүндө” КР Мыйзамы күчүн жоготту. Жогоруда аталган КР Мыйзамына ылайык КР Граждандык кодексине өзгөртүүлөр киргизилген, анда 86-берененин 2-бөлүгүндө мамлекеттик органдар жана жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдары юридикалык жак статусуна ээ экендиги белгиленген. Алар уюшулган күндөн тартып түзүлдү деп эсептелет жана катталууга тийиш эмес.

Мыйзам чыгаруучу мамлекеттик органдарды жана органдарды юридикалык жак катары каттоону жокко чыгаргандыгын эске алуу менен, мамлекеттик органдар жана жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдары да юридикалык жак катары мамлекеттик кайра каттоодон өтпөйт деп эсептесе болот.