2018-2040-жылдарга Кыргыз Республикасын Өнүктүрүүнүн Улуттук стратегиясында жергиликтүү өз алдынча башкаруунун орду

2018-11-07 / Көңүл чордонунда

Өлкөнүн негизги программалык документинин алгачкы версияларында мамлекеттик башкаруу дээрлик жок болчу, ал эми жергиликтүү өз алдынча башкаруу таптакыр эле болгон эмес. Бирок коомдук талкуулардын процессинде жергиликтүү өз алдынча башкаруу стратегияда өз ордун тапты.

Болгондо да негизги текстте гана эмес, ошону менен бирге орто мөөнөттүү этаптын биринчи кезектеги чараларында чагылдырылды. Өнүктүрүү саясат институту ЖӨБ чөйрөсүндө өнүктүрүүнүн тапшырмаларын формулировкалоого өз салымын кошту. Айрым сунуштар 2018-жылдын 13-августунда өткөн Туруктуу өнүктүрүү боюнча улуттук кеңештин жыйынында айтылды. Андан соң стратегиянын соңку текстине кирди. ӨСИ Улуттук стратегияда жергиликтүү өз алдынча башкарууга тиешелүү үзүндүлөр менен “Муниципалитет” журналы аркылуу бөлүшүүнү чечти. Ошондой эле бардык кызыкдар адамдарды “Бул тапшырмаларды кантип чечмелеп, ишке ашырууга болот?” деген талкууга кошулууга чакырат.

Окшош материалы: