Аймактарды өнүктүрүүнүн мамлекеттик саясаты маалыматтарга муктаж

2021-06-01 / Аймактарды өнүктүрүү
Аймактарды өнүктүрүүнүн мамлекеттик саясаты маалыматтарга муктаж

Авторлор: Надежда ДОБРЕЦОВА, Өнүктүрүү саясат институту, Кыргыз Республикасы; Александр КОВАЛЕВСКИЙ, Валентина КРАУШ, Бюджеттик чечимдер институту, Орусия; Айгуль ЖАРКЫНБАЕВА, Кыргыз Республикасынын Улуттук статистика комитетинин аймактык статистиканы өнүктүрүү жана сапат бөлүм башчысы.

Кыргызстанда жаңы Баш мыйзамдын кабыл алынышынан улам жакынкы келечекте мамлекеттик башкаруу системасында реформалар күтүлүүдө. Административдик түзүм жана ыйгарым укуктарды кайра бөлүштүрүү жаатындагы мыйзамдар кайра каралып чыгат деген ыктымалдуулук жогору: горизонталдык жагынан – министрликтер менен ведомстволордун ортосунда (өкмөттүн жаңы структурасында иш жүзүндө бул болду), вертикалдык жагынан – башкаруунун улуттук жана субулуттук деңгээлдеринин ортосунда мамлекеттик (жергиликтүү мамлекеттик органдар жана жергиликтүү өз алдынча башкаруу органдары). COVID-19 пандемиясы да аймактарды өнүктүрүү чөйрөсүндөгү саясатында жаңы чараларга суроо-талапты күчөттү, анткени пандемиядан өлкөнүн ансыз да анча өнүкпөгөн аймактары көбүрөөк жабыркады.

Ушул факторлордун бардыгы мамлекеттик бийликке аймактарды өнүктүрүүгө сапаттуу мониторинг жүргүзүп, аймактарды өнүктүрүүнүн аң-сезимдүү жана өркүндөтүлгөн пландаштыруу системасын түзүү үчүн гана эмес, өнүгүү тууралуу маалыматтарды топтоо, талдоо жана чечмелөө жаатында жаңы саясат керек экендигин айгинелеп турат (өкмөт “өрттү өчүрүүгө” мажбур болгондо реактивдүү башкаруунун ордуна же сапаттуу пландаштыруунун жардамы менен алдын алууга мүмкүн болгон келип чыккан көйгөйлөрдү чечүүнүн ордуна).

Макаланын толук мазмуну акы төлөп жазылуу аркылуу жеткиликтүү. Бардык суроолор боюнча +996 770 77-11-30
номери же portal.msu@dpi.kg э-дарек боюнча кайрылыңыз.